Можливо, конфлікт навколо “Укртранснафти” можна було б вважати вичерпаним, якби Порошенко не зачепив інтереси Коломойського в банківській сфері. ПриватБанк, який на 92% належав Коломойському та його бізнес-партнеру Геннадію Боголюбову, був найбільшим українським банком. Більше половини дорослих українців мають в ньому рахунки. Але в 2015 році навколо банку виникла невелика проблема.
Трьохкратне знецінення національної валюти, яке сталося після втечі Януковича та початку війни на Донбасі, надзвичайно негативно вплинуло на банківську систему. Щоб уникнути неконтрольованих банкрутств банків, державний регулятор у 2015 році почав чистку фінансового ринку. Протягом року ліцензії втратили 33 банки, які майже не мали активів або були задіяні в схемах відмивання грошей. Також Національний банк підвищив для комерційних банків нормативи відрахування в резерви.
Аудит ПриватБанку показав, що він не лише значно перевищив норму інсайдерських кредитів (банк кредитував коштами клієнтів компанії Коломойського), а й потребує докапіталізації на суму 113 млрд гривень (близько 5 млрд доларів). Станом на 1 січня 2016 року понад 80% усіх кредитів ПриватБанку було видано компаніям, пов’язаним з Коломойським. Абсолютна більшість цих компаній були порожніми і не мали ліквідного майна для застави.
У власників банку було півтора року, щоб виконати вимоги регулятора. Як згадує колишня голова Національного банку України (НБУ) Валерія Гонтарева, грошима потрібно було внести не так вже й багато: 3-4 млрд гривень (150-180 млн доларів). Головна вимога Нацбанку полягала в переоформленні виданих кредитів з фірм-пустишок на реальні компанії з ліквідним майном замість повітря. До квітня 2016 року на баланс ПриватБанку потрібно було передати реальні застави на 31 млрд гривень.
Замість того, щоб виконати умови регулятора, Коломойський максимально затягував переговори. За словами колишнього міністра фінансів Олександра Данилюка, олігарх запропонував державі купити банк частково, зберегти в ньому старе керівництво та надати гарантії від кримінального переслідування. Також він просив дати кілька місяців для вирішення проблем.
Зрештою, стало зрозуміло, що Коломойський не збирається збільшувати капіталізацію або вносити ліквідне майно в заставу за раніше видані кредити. 18 грудня 2016 року Нацбанк визнав ПриватБанк неплатоспроможним, 21 грудня всі 100% акцій банку перейшли у власність держави, 23 грудня почав працювати новий менеджмент.
Три роки потому, пояснюючи причину націоналізації Приватбанку, Ігор Коломойський відверто брехав. Оскільки він не міг визнати, що його банк видавав інсайдерські кредити порожнім фірмам і не мав необхідних резервів, олігарх вигадав власну версію подій. За його словами, Порошенко націоналізував банк, тому що хотів встановити контроль над телеканалом “1+1”. Але президент помилився, оскільки ПриватБанку належав блокуючий пакет акцій компанії “1+1 Продакшн”, а не самого телеканалу, на який оформлена ліцензія телевізійного мовлення.
Підсумком всієї цієї історії стало те, що Коломойський затаїв велику образу на Порошенка і досі звинувачує колишнього президента в тому, що той у нього забрав бізнес. З іншого боку, не можна забувати, що олігарх не тільки грубо порушив правила ведення банківського бізнесу, а й так і не повернув ПриватБанку більшу частину раніше оформлених кредитів, загальна сума яких складає понад 5 мільярдів доларів. На момент націоналізації ця цифра була приблизно рівноцінна вартості банку.